Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie și salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie și salariu

Sunt născută pe 23 septembrie 1958.Ies la pensie pe 23 noiembrie 2019. Dacă vreau să lucrez în continuare, pot primi și pensia și salariul? Dacă da cum procedez? Mulțumesc anticipat!
Daca iesiti la limita de varsta, atunci puteti cumula pensia cu salariul.

Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic