Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara,am o întrebare cu privire la cumulul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara,am o întrebare cu privire la cumulul pensiei cu ...

Bună seara,am o întrebare cu privire la cumulul pensiei cu salariul,Am o soră care este asistenta personala a unei persoane cu grad grav de handicap (este copilul ei),A depășit deja vârsta standard de pensionare, este născută în octombrie 1958.Vechimea ei în muncă este de aprox. 28 de aniPoate sa depună dosarul de pensionare și să continue activitatea fără să întrerupă contractul de muncă? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns. Crăciun fericit , La Mulți Ani
1. Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile inainte de data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi mentinut in aceeasi functie maximum 3 ani peste varsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de munca.

2. Poate cumula pensia cu salariul.