Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii

După divorț am lăsat copii la mama lor cu custodie comună. Aceasta a transferat copii la o altă școală fără ca eu să stiu. E legal ce a facut ?
ilegal e un cuvânt cam tare pentru situația asta.
legea spune că părinții vor coopera și vor decide împreună, dar nu există sancțiune pentru situația contrară.
mai spune legea și că, dacă nu vă înțelegeți, trebuie să apelați la instanța de tutelă (să vă judecați).
In afara ca nu v a cerut acordul, exista vreo vatamare la adresa copiilor? Dar la adresa dvs ? De ce a fost luata aceasta masura ?
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
La școală de la care au fost mutați copii era notificare despre custodia comuna?
Din punct de vedere legal puteți notifica actuala școală de încălcarea custodiei comune și de faptul ca au înscris copii fără acordul dumneavoastră, pentru a anula transferul iar fosta școală pentru a reprimi copii.
Separat de asta copii au început școală în alta parte. Nu vad problema. Clar mama nu a luat asa o decizie fără sa aibă în vedere binele copiilor. Dacă e vorba doar de faptul ca nu ați fost consultat atunci trimiteți actualei scoli notificare, copie după sentința și notificați ca e nevoie de acordul ambilor părinți pentru transfer, excursii și asa mai departe și rezolvați problema. Nu mai înnebuniți copii între doua scoli când abia încep sa se obișnuiască în noul loc.
When, utilizator