Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am condus un autovehicul neînmatriculat, cu numere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am condus un autovehicul neînmatriculat, cu numere false. Ce se va întâmpla în continuare?

Bună seara.
Am și eu o întrebare să mă ajute cineva dacă se poate. Astazi am vrut să achiziționeze o mașină care nu era înmatriculată,deci nu avea numere,voiam să o probez și i-am pus niște nr de pe o mașină cu gândul să o probez pe un drum public,nu stiu ce a fost in capul meu.

Nu am făcut 100m și mă oprit un echipaj de aici tot calvarul nu îmi venea să cred că pot avea un asemenea ghinion. Evident că am oprit. Mi-a fost retinut permisul tablele false au fost ridicate dosar evident că va urma.

Intrebarea mea este vă rog cine stie să mă lămurească, am inteles că pot obține o dovadă pe care trebuie in fiecare lună să o reinoiesc până la soluționarea cazului care poate dura și peste un an până vă ajunge dosarul pe rol.

Evident că voi primi cu suspendare in cel mai rau caz sau in folosul comunitati .Pe mine m-ar interesa dacă a trecut cineva prin o asemenea situație ce se va intampla și cum se procedează cu această dovadă. Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Vi s-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. de art. 334 alin. 2 c.p.
Vi s-a eliberat dovada fara drept de circulatie si cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conduce suspendat.