avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis conducere retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis conducere retinut

Cum imi pot redobandi permisul mentionez ca am fost oprit in trafic de catre organul de control.si am fost depistat conducand autoturism numere rosi expirate plus alcoolemie de 0.34 in etilotest mentionez ca nu mi sa recoltat probe biologice
Nu-l vei recupera deoarece ai comis o infracțiune. Ți s-a întocmit dosar de cercetare penală, vei fi trimis în judecată, vei fi condamnat, (depinde de tine ce trecut ai dacă ajungi după gratii) şi permisul ți se va anula.
De condus vei putea conduce dacă procurorul de caz îți dă voie.

Gabi oancea a scris:

Cum imi pot redobandi permisul mentionez ca am fost oprit in trafic de catre organul de control.si am fost depistat conducand autoturism numere rosi expirate plus alcoolemie de 0.34 in etilotest mentionez ca nu mi sa recoltat probe biologice


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
S-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 334 alin. 1 c.p.
De asemenea, vi s-a retinut savarsirea contraventiei prev. de art. 102 alin. 3 lit. a din OUG 195/2002.
Cat dureaza cercetarile nu veti putea recupera permisul.
Asigurati-va apararea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat Gabi oancea Gabi oancea Am fost depistat în trafic conducând autovehicul nr roși expirate si alcoolemie de 0.34 in etilotest am fost la parchet si mi sa spus sa astept acasă ... (vezi toată discuția)
Oprit de poliție, ajutor Paul818 Paul818 Buna seara! Un văr a fost oprit de poliție și a fost testat cu aparatul etilotest și rezultatul a fost de 0,43 % și apoi dus la IML. Ideea e că a trecut ... (vezi toată discuția)
Art 87/1 din 006.195/2002 r anghelvalentin01 anghelvalentin01 ce anume inseamna aceasta prevedere?Intreb deoarece am un frate care a incalcat aceasta prevedere iar acesta este mai secretos iar oricat am incerca sa aflam ... (vezi toată discuția)