Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis conducere retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis conducere retinut

Cum imi pot redobandi permisul mentionez ca am fost oprit in trafic de catre organul de control.si am fost depistat conducand autoturism numere rosi expirate plus alcoolemie de 0.34 in etilotest mentionez ca nu mi sa recoltat probe biologice
Nu-l vei recupera deoarece ai comis o infracțiune. Ți s-a întocmit dosar de cercetare penală, vei fi trimis în judecată, vei fi condamnat, (depinde de tine ce trecut ai dacă ajungi după gratii) şi permisul ți se va anula.
De condus vei putea conduce dacă procurorul de caz îți dă voie.

Gabi oancea a scris:

Cum imi pot redobandi permisul mentionez ca am fost oprit in trafic de catre organul de control.si am fost depistat conducand autoturism numere rosi expirate plus alcoolemie de 0.34 in etilotest mentionez ca nu mi sa recoltat probe biologice

S-a intocmit dosar penal sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 334 alin. 1 c.p.
De asemenea, vi s-a retinut savarsirea contraventiei prev. de art. 102 alin. 3 lit. a din OUG 195/2002.
Cat dureaza cercetarile nu veti putea recupera permisul.
Asigurati-va apararea.