Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Legea evaluarii de risc
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Legea evaluarii de risc

Legea evaluarii de RISC se applica si in cazul unui mic Salon de coafura de 19 m?
Buna ziua,
La ce fel de risc va referiti?
Ionut.ion, utilizator
Pentru evaluarea riscurilor profesionale sunt aplicabile prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art.12 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să realizeze şi să fie în posesia unei evaluări a riscurilor pentru securitatea şi sănătatea în muncă, inclusiv pentru acele grupuri sensibile la riscuri specifice;
Si intr-un salon de coafura pot exista riscuri profesionale pentru lucratori si clienti, cum ar fi: electrocutare, alunecare, incendiu, explozie, arsuri termice si/ sau chimice, etc.