Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... LEGEA 221
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

LEGEA 221

Buna ziua! Am o curiozitate legata de legea 221. Familia mamei mele a fost deportata in Baragan in 1945 cand au venit comunistii si li s-au luat toate proprietatile. Mama mea s-a nascut acolo in 1952 si locuit acolo timp de 3 ani si ceva dupa care i-au luat pe toti si i-au dus in Valea Jiului unde pe bunicul meu l-au obligat sa lucreze la mina. Ma intrebam daca prin aceasta lege putem obtin vreun fel de daune atat pt mama mea cat si pt bunicii mei care din pacate au decedat acum cativa ani?
Buna ziua !
Din cate stiu , Legea nr. 221 (2 iunie 2009), publicata in Monitorul Oficial, partea I, nr. 396 (11 iunie 2009)spune chiar in primul articol al legii: "Constituie condamnare cu caracter politic orice condamnare dispusa printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, pronuntata in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, pentru fapte savarsite inainte de data de 6 martie 1945 sau dupa aceasta data si care au avut drept scop impotrivirea fata de regimul totalitar instaurat la data de 6 martie 1945". Sunt stabilite toate faptele incriminate, abrogandu-se legile, decretele si hotararile pe baza carora fusesera etichetati ca "dusmanii poporului". Totodata se specifica "acordarea unor despagubiri, pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare", cererile judecan­du-se "in contradictoriu cu statul reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice".
Cu stima !