Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinerea infractorului pana la sosirea politiei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinerea infractorului pana la sosirea politiei

Buna seara, recent am observat in trafic o masina botita care mergea haotic. M-am intors dupa el, mi am dat seama ca este in stare avansata de ebrietate, i-am luat cheile din contact, am sunat la politie si l-am tinut acolo pana la sosirea politiei. A suflat in aparatul etilotest rezultand o alcoolemie de 1,87 dar a refuzat recoltarea de probe biologice.

Recent am fost chemat la politie sa dau o declaratie iar intrebarea mea este daca pot fi cercetat pentru lipsire de libertate (retinand infractorul pana la sosirea politiei).

Va multumesc!
Nu, exclus, in momentul in care el a comis o infractiune, dvs, ca cetatean nu ati gresit cu absolut nimic.
Cu alcolemia aia putea sa provoace o tragedie.

Art. 465. - (1) Este flagrantă infracţiunea descoperită în momentul săvârşirii sau imediat după săvârşire.
(2) Este de asemenea considerată flagrantă şi infracţiunea al cărei făptuitor, imediat după săvârşire, este urmărit de persoana vătămată, de martorii oculari sau de strigătul public, ori este surprins aproape de locul comiterii infracţiunii cu arme, instrumente sau orice alte obiecte de natură a-l presupune participant la infracţiune.
(3) În cazurile de mai sus, orice persoană are dreptul să prindă pe făptuitor şi să-l conducă înaintea autorităţii.
mariustz, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns.

mariustz a scris:

Nu, exclus, in momentul in care el a comis o infractiune, dvs, ca cetatean nu ati gresit cu absolut nimic.
Cu alcolemia aia putea sa provoace o tragedie.

Art. 465. - (1) Este flagrantă infracţiunea descoperită în momentul săvârşirii sau imediat după săvârşire.
(2) Este de asemenea considerată flagrantă şi infracţiunea al cărei făptuitor, imediat după săvârşire, este urmărit de persoana vătămată, de martorii oculari sau de strigătul public, ori este surprins aproape de locul comiterii infracţiunii cu arme, instrumente sau orice alte obiecte de natură a-l presupune participant la infracţiune.
(3) În cazurile de mai sus, orice persoană are dreptul să prindă pe făptuitor şi să-l conducă înaintea autorităţii.