Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata prenatal

Buna ziua! Daca eu am fost in ultimile 5 luni in medical risc de sarcina, in prenatal voi fi platita cu 85% din media veniturilor pe ultimile 6 luni inainte de medical sau se include si medicalul? Multumesc mult!
Intr-adevar, veti primi 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

In calcul intra si indemnizatia pentru concediul medical primita.