avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ziua cand trebuie sa ma prezint la serviciu la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ziua cand trebuie sa ma prezint la serviciu la revenirea din ccc

Buna ziua,
Sunt in concediu crestere copil. Copilul implineste 2 ani in data de 09.10.2019. Cand trebuie sa ma prezint la serviciu pe 09.10.2019 (cand implineste doi ani) sau pe 10.10.2019. Mai trebuie sa fac vreo cerere sau pur si simplu ma prezint la serviciu.

In alta ordine de idei, angajatorul mi-a solicitat inca de anul trecut sa renunt la ccc si sa ma prezint la serviciu. Nu am putut (copilul este bolnavicios, medicul mi-a recomandat sa il tin acasa sa nu il duc la cresa), Pot sa se razbune pe mine? Cum ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:31, 19 Septembrie 2019
Buna ziua,
Tatal nu a beneficiat de luna dumnealui ?
Va prezentati la serviciu in ziua urmatoare celei in care a implinit copilul 2 ani ( in cazul dvs. pe 10.10.2019.
Discutati cu angajatorul, normal ar trebui sa depuneti o cerere...
Nu cred ca sa suparat, trebuie sa va inteleaga...
Oricum...legal nu va poate concedia pe o perioada de 6 luni de la revenirea la serviciu
- daca tatal nu indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
In speta, revenirea la munca se face in data de 10.10.2019

- daca tatal indeplineste conditiile de acordare a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, indiferent daca solicita sau nu acest drept - atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile. In speta, revenirea la munca se va face in data de 10.09.2019.
Tatal este obligat sa depuna aceasta cerere? Eu vreau sa stau cu copilul pana implineste 2 ani. Nu se poate?

Care sunt conditiile pentru tata? Ce perioada se ia in considerare pentru tata; cea din ultimii 2 ani (dupa ce s-a nascut copilul)? Sotul a lucrat 9 lun anul trecut si 4 luni anul acesta.
Nu am stiut de acesta, Suntem deja in 18.09.2019 ce pot sa fac?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Septembrie 2019
viu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In care din cele doua situatii se incadreaza tatal ?

Perioada eligibila pentru CCC
: minim 12 luni în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului
ce pot face, nu am stiut ca este obligatoriu pentru tata sa intre in ultima luna in ccc. are 12 luni lucrate anteror nasterii copilului

Alte discuții în legătură

Ccc Strutyzrz Strutyzrz Dacă tatăl nu își ia CCC,care este ultima zi in care mama se poate întoarce la serviciu ? Va primi indemnizația pt ultima luna ? Multumesc (vezi toată discuția)
Demisia dupa ccc Mihaela Anca Dumitru Mihaela Anca Dumitru Sunt in CCC iar pe 4 iulie copilul implineste 2 ani,nu mai pot sa ma intorc la serviciu si trebuie sa demisionez: 1)Cu ce data trebuie scrisa demisia,4 sau 5 ... (vezi toată discuția)
1 luna ccc pentru tata laura76c laura76c Buna seara. asi dorii sa stiu daca nu exista vre-o portita pentru ultima luna in care ar trebuii sa stea tatal cu copilul acasa. In Romania tatii nu sunt ... (vezi toată discuția)