Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la mostenire

Parintii mei au decedat. Intai a decedat tatal meu dupa care s-a facut succesiunea. La mostenire (un apartament) au venit mama mea , fratele meu vitreg (frate dupa tata) si cu mine. Anul acest a murit si mama mea. Mama nu l-a infiat pe fratele meu vitreg. Fratele are drepturi asupra partii de mostenire a mamei? Eu am un singur copil major si doresc sa renunt la mostenire in favoarea copilului. Copilul meu, daca eu renunt la mostenire, devine mostenitor pe partea ce mi s-ar fi cuvenit mie?
fratele vitreg nu o moștenește pe a doua soție a tatălui.
renunțarea se face în favoarea tuturor și nu a cuiva anume.
dacă Dvs. renunțați, fiul Dvs. nu vine la moștenire (el venea prin reprezentare dacă Dvs. ați fi fost decedat).
Daca fratele vitreg nu o mosteneste pe mama mea si eu sunt singurul copil al ei nu urmeaza in linie directa la mostenire unicul meu copil? Multumesc.