Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Onorariu avocat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Onorariu avocat

Am avut un proces cu o societate de recuperare pe care l am castigat si mi s au restituit cheltuielile de judecata. Avocatul acum imj cere sa i platesc procent din debitul pentru care m am judecat ( era o datorie prescrisa di 2004) desi am platit deja onorariul pe care mi la cerut initial. Vroiam sa stiu daca este un lucru care se practica pentru ca avocatul initial mi a zis ca o sa vrea un procent din castig eu intelegand ca le va cere despagubiri . Orice sfat e binevenit
Multumesc
Dacă în contract ați trecut, pe lângă onorariul fix și un onorariu de succes, i-l datorați!
Altminteri, nu!
Verificati contractul de asistenta si reprezentare juridica. In acest contract ar trebui sa existe trecut un procent de X% din suma recuperata. In general, in spetele ce au ca obiect contestatie la executare, nu se percep onorarii de succes. Onorariul se achita integral inainte de finalizarea procesului, tocmai pentru a fi recuperat ulterior.