Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxa intretinere card banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxa intretinere card banca

Am fost instiintat ca daca nu platesc suma x, nu pot sa-mi inchid contul deoarece acea suma este taxa de intretinere card. Cu ceva timp in urma o alta banca mi-a inchis de la sine putere un cont deoarece nu l-am folosit.( Super)
Adica daca nu folosesc contul tocmai bine banca isi insuseste o suma de bani nefacand nimic?
Sunt obligat sa platesc ? Este lege pentru asemenea cazuri ?
Multumesc.
Banca percepe acea taxa in baza conditiilor generale de afaceri, acceptate de dumneavoastra la deschiderea contului.

Optiunea de inchidere a unui cont la initiativa bancii ii apartine bancii (fiecarei banci in parte) insa nu este o obligatie prevazuta niciunde de a inchide contul daca dumneavoastra nu il folositi.

Ideea este ca ati agreat de la inceput sa platiti acea taxa cat timp aveti contul deschis...