avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxa intretinere card banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxa intretinere card banca

Am fost instiintat ca daca nu platesc suma x, nu pot sa-mi inchid contul deoarece acea suma este taxa de intretinere card. Cu ceva timp in urma o alta banca mi-a inchis de la sine putere un cont deoarece nu l-am folosit.( Super)
Adica daca nu folosesc contul tocmai bine banca isi insuseste o suma de bani nefacand nimic?
Sunt obligat sa platesc ? Este lege pentru asemenea cazuri ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cristian Mazilu , Consultant credite si finantari 20:25, 21 Septembrie 2019
Banca percepe acea taxa in baza conditiilor generale de afaceri, acceptate de dumneavoastra la deschiderea contului.

Optiunea de inchidere a unui cont la initiativa bancii ii apartine bancii (fiecarei banci in parte) insa nu este o obligatie prevazuta niciunde de a inchide contul daca dumneavoastra nu il folositi.

Ideea este ca ati agreat de la inceput sa platiti acea taxa cat timp aveti contul deschis...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont neinchis la banca crys1976 crys1976 Buna . Ma cheama Cristi si am o mica problema cu banca . An 2006 firma la care am lucrat m_ia facut card la Banca pt. a incasa salariul. An 2007 am plecat in ... (vezi toată discuția)
Intrbare valerica1979 valerica1979 am un card de debit de 4 ani de zile iar de 2 ani este expirat,am fost la banca sa-mi inchida contul de card iar banca nu vrea sa-l inchida pana nu platesc ... (vezi toată discuția)
Datoare la banca peste noapte! ContSters160566 ContSters160566 Buna ziua! In urma cu aproximativ 5-6 ani, am avut un cont de alocatie pentru copil, la banca Constanta. Nefiind multumita de comisioanele bancii, am decis ... (vezi toată discuția)