avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conditii indeplinite de catre presedintele asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conditii indeplinite de catre presedintele asociatiei de proprietari

Buna seara,
Presedinta blocului, a vandut apartamentul din blocul in care locuiesc, de cca 2 ani si a ramas tot in calitate de presedinte, votata de 50+1 locatari.
Mai ocupa aceasta functie legal, acum locuind la cca 20 km de Bucuresti?
Trece pe la bloc,saptamanal,cca 1 ora, la achitarea intretinerii.
Doreste sa schimbe tevile de la subsol la coloanele de caldura,cu niste costuri destul de mari pentru mine (cca 3000 RON,), la 2 camere , eu avand centrala proprie ;
Stiu ca fiind proprietar am obligatia la plata cheltuielilor, dar mi se par mari la un bloc de 10 etaje.
Suntem amenintati de catre presedinta blocului, ca vom fi dati in judecata, cei care nu am platit si nu am fost de acord cu aceste reparatii,
Are acest drept sa o faca, sau nu ?
Astept un raspuns din partea dvs.
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 10:16, 20 Septembrie 2019
Dna este ilegal presedinte!! Legea 196 spune clar...presedintele este proprietar in bloc!!
Anuntati comitetul sa faca adunare generala pentru alegeri, sau anuntati primaria.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuiesc la bloc și mai mulți vecini ne-am debranșat de la ... sandutudorache sandutudorache Locuiesc la bloc și mai mulți vecini ne-am debranșat de la sistemul centralizat de căldură și am optat pt centrala proprie pe gaz. Acum administratorul ... (vezi toată discuția)
Debransare mari_79 mari_79 Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje. Toate apartamentele de pe coloana mea au centrala. Intrebarea este daca se poate sa taiem si sa sudam in subsol ... (vezi toată discuția)
Buna ziua la subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta ... ShouNaruse ShouNaruse Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta sub cheie restrictionata de o usa metalica la acre are acces doar un vecin. Mentionez ca in ... (vezi toată discuția)