Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta ...

Buna ziua
La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta sub cheie restrictionata de o usa metalica la acre are acces doar un vecin.
Mentionez ca in acea zona se afla tevile si robinetele ce deservesc a poarte a blocului.
Ce putem face sa dam usa jos pt ca pe cale amiabila nu am ajuns la un consens.
Multumesc
Chemati un lacatus bun. Partea comuna a condominiului nu este proprietatea nimanui.
Este atributul presedintelui de asociatie sa dispuna masurile necesare astfel incat partea comuna de condominiu sa fie accesibila tuturor proprietarilor
Pai domnul este presedintele blocului
Și el trebuie să respecte exact aceeași lege, 196 din 2018.
Presedintele sau administratorul sa ii trimita o notificare in care i se spune ca conform legii 196/2018 a ocupat ilegal proprietatea comuna si ca il somati sa scoata usa altfel asociatia va scoate usa si ii va imputa costurile.Deasemenea il anuntati ca pana la eliberarea spatiului ii pune o chirie de x (cat vreti lei)
In acelasi timp indiferent ca vor sa nu sa ii trimita unul din cei 2 faceti o sesizare la primaria dv .