avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta ...

Buna ziua
La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta sub cheie restrictionata de o usa metalica la acre are acces doar un vecin.
Mentionez ca in acea zona se afla tevile si robinetele ce deservesc a poarte a blocului.
Ce putem face sa dam usa jos pt ca pe cale amiabila nu am ajuns la un consens.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 18:30, 22 Martie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 196/2018
[ link extern ]

art 1
p) părți comune - părțile din clădire și/sau din terenul aferent acesteia care nu sunt proprietăți
individuale și sunt destinate folosinței tuturor proprietarilor sau unora dintre aceștia, precum și
alte bunuri care, potrivit legii sau voinței părților, sunt în folosință comună. Părțile comune sunt
bunuri accesorii în raport cu proprietățile individuale, care constituie bunurile principale. Toate
părțile comune formează obiectul proprietății comune. Părțile comune nu pot fi folosite decât în
comun și sunt obiectul unui drept de coproprietate forțată;

ca subsolul este parte conuna rezulta de aici:


ART. 29
(1) În cazurile în care unul dintre proprietari împiedică, cu rea-credință și sub orice formă,
folosirea normală a condominiului, sau a unor părți componente, potrivit destinației acestora, și
creează prejudicii celorlalți proprietari, proprietarii prejudiciați sau orice persoană care se
consideră vătămată într-un drept al său se poate adresa în scris președintelui, comitetului executiv
al asociației de proprietari și instituțiilor cu atribuții privind respectarea ordinii și liniștii publice sau,
după caz, instanțelor judecătorești.

ART. 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor
multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel,
următoarele:

e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori
dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și
canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la
punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale;
paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul;
interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică
proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura
de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;

ART 36
Schimbarea destinației proprietății comune este permisă cu îndeplinirea cumulativă a
următoarelor condiții:
a) numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalți coproprietari;
b) numai dacă prin aceasta nu se împiedică folosirea în condiții normale a condominiului de
către toți proprietarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ingradirea dreptului la cota indiviza AlinBicu AlinBicu Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat legat de urmatoarea speta: Sunt proprietar de apartament intr-un bloc cu 27 apartamente/scara. In ... (vezi toată discuția)
Probleme asociatie de proprietari, vecini alibotean alibotean Buna, Avem urmatoarea problema: in subsol (beci) curge apa pe langa tevile de apa rece/calda, am chemat un instalator care a venit si a identificat problema ... (vezi toată discuția)
Asciatie de locatari BullTerrier77 BullTerrier77 Buna ziua. Am si eu o intrebare: administratorul asociatiei noastre de locatari, impreuna cu alti cativa locatari, si-au amenajat la subsolul blocului cateva ... (vezi toată discuția)