Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta ...

Buna ziua
La subsolul blocului jumate este la liber iar cealalta sub cheie restrictionata de o usa metalica la acre are acces doar un vecin.
Mentionez ca in acea zona se afla tevile si robinetele ce deservesc a poarte a blocului.
Ce putem face sa dam usa jos pt ca pe cale amiabila nu am ajuns la un consens.
Multumesc
Iar nu cititi si va "aruncati" la comentarii. Cum adica presedintele sa-si trimita o notificare ? :)))

w_v_w_v a scris:

Presedintele sau administratorul sa ii trimita o notificare ....

Intreb si eu, ca tot ati spus ca acolo sunt instalatiile de la o parte a blocului (tevi, robineti): vi se pare normal ca oricine sa aiba acces acolo?
Daca se intampla sa intre cineva sa opreasca un robinet, sa taie o teava (da, lumea e plina de nebuni)?
Cine va fi de vina?
Presedintele.
Ce ar fi sa preluati d-voastra functia de presedinte si apoi sa dati acces liber la toti peste tot.
Si sa vedeti apoi cand sunt probleme pe cine suna lumea.
Pana la urma de ce se doreste acces liber acolo unde sunt instalatiile blocului?
In acest fel presedintele se asigura ca nu exista acces la liber la partea comuna de instalatii decat prin intermediul asociatiei, si bine face.
Altfe, la oricare ii trece prin cap sa faca ceva modificari in apartament, nu declara la asociatie, merge jos, opreste apa, face ce vrea si apoi te trezesti cu tot felul de probleme.
Macar asa exista un oarecare control.
Ar trebui sa va bucurati ca dormiti mai linistiti.
I0nutz83, utilizator
Exact asa raspunsesem si eu dupa ce am inteles ca nu un locatar oarecare a inchis ci presedintele dar a fost (sters) moderat cu totul.
Initial presupusesem ca domnul care intreba este presedintele si vrea sa stie ca presedinte ce sa faca sa aiba acces la tevi.
SI eu in subsolul blocului (subsl inalt de bloc nou amenajat de dezvoltator unde fiecare are cate o camera cu usa metalica exact ca la un etaj normal am doar bransamentul general intr-o camera care poate fi inchisa.
Restul mi-as dori sa poata fi inchis dar nu am cum intrucat sub fiecare etaj la plecarea verticala exista robineti pe tevile mari si groase de PPR Aquatherm .
Din cand in cand cate un locatar (de obicei chiras) merge de nebun si preste aiure nu stiu ce robineti ca ii picura lui racordul de la baterie si a venit un alt prieten destept sa il ajute.
Si cateodata nu stie care e sub coloana lui si opreste si altele pe langa.

Asa ca este foarte bine ca este inchis, De curiozitate ce voiati sa faceti in subsol?
w_v_w_v, utilizator
Blocul in cauza are 8 apartamente ,iar fiecare proprietar are in contractul de vanzare-cumpararea stipulat cate o boxa la subsolul in fct. de X m2. In acele boxe se depozita lemne pt incalzirea fiecarui apartament pt ca in apartamente erau sobe.Odata cu tecnologizare sa trecut de la sobe la centrale termice proprii iar boxele au devenit magazii (sa le spunem).
Problema este urmatoarea :
acum 2 ani de zile un locatar a vandut imobilul iar noul proprietar a inchis acel tronson si nu permite accesul .
in acea zona sunt doau doua boxe a lui si a mea ,iar in a mea trec si tevile care deserveste baile la 3 apartamente.
Nu pot sa imi iau nimic de acolo decat daca il deranjez.

VREAU un paragraf mai exact sa pot scapa de acea usa

daca eu vreau sa iau ceva din boxa si el nu este acasa este in C.O. eu ce fac ????:)))))
functia de presedinte a preluat-o de la fostul proprietar prin consiliu de bloc