Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sotul meu a murit recent, iar apartamentul si masina sunt pe numele lui. Avem o fata. Dupa legislatie eu, sotia mostenesc numai un sfert din aceste bunuri, iar fata restul de trei-sferturi? Am inteles corect?
Buna ziua,
Din bunurile proprii (bunuri realizate inainte de casatorie sau primite prin mostenire sau donatie in perioada casatoriei) se impart astfel:
- sotul supravietuitor 1/4
- copiii 3/4.
A se consulta art. 972 si celelalte C.Civ.
La bunurile realizate impreuna de soti, in perioada casatoriei, cotele sunt;
- sotul supravietuitor 5/8 din INTREG (1/4 din 1/2 - partea sotului decedat plus 1/2 partea sotului supravietuitor)
- copii 3/8 din INTREG
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Apartamentul a fost cumparat de sotul meu inainte de casatorie cu un credit ipotecar, iar creditul a fost achitat dupa 2 ani de casatorie. Casatoria a fost in 1989, Titlul de proprietate este emis in 1991, in care este mentionat ca procesul verbal de predare- primire a fost in 1986. Astfel apartamentul este considerat ca a fost dobandit inainte sau dupa casatorie?
fzkgabi, utilizator