Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Soacra mea si sotia trbuie sa faca succesiunea pe un apartament.Ne-ar interesa ce pate ii revine sotiei in conditiile in care ea este singurul copil.
Va multumesc.
Cota sotiei supravietuitoare este de 1/4 din bunurile patrimoniale ale sotului defunct.3/4 fiica.
Soacra beneficiaza de 50% partea ei (daca bunul a fost dobandit in timpul casatoriei) + 1/4 (un sfert) din partea sotului.
amcteam, utilizator
Daca apartamentul a fost doar al socrului dvs. (dobandit inaintea casatoriei sau mostenit de el), atunci soacra va primi un sfert din apartament, iar sotia dvs. trei sferturi. Daca apartamentul a fost dobandit de socrul si soacra dvs. in timpul casatoriei lor, la mostenire intra doar cota de 1/2 a socrului (cealalta 1/2 apartine sotiei sale supravietuitoare), din care soacra va primi 1/4, iar sotia dvs/ 3/4, urmand ca in final soacra sa detina 5/8 din intregul apartament iar sotia dvs. 3/8.