avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecere strada in proprietatea primariei pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecere strada in proprietatea primariei pentru asfaltare, canalizare, apa curenta

Buna ziua,
Locuiesc intr-un oras de langa Bucuresti pe o strada neasfaltata care nu este cedata primariei. Fiecare proprietar are cota parte din strada respectiva.
Strada respectiva are iluminat public si retea de gaze si electricitate.
Care este procedura prin care se poate ceda aceastra strada primariei pentru a se putea trage canalizare, apa curenta si asfalt?
Mentionez ca unele terenuri sunt achizitionate prin credit "prima casa" si credite ipotecare si restul sunt in proprietate.
Care ar fi demersurile care ar trebui facute si de catre cine?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 16:51, 20 Septembrie 2019
Buna ziua,
O puteti dona primariei.fiecare proprietar donează partea sa.
Cei ce au credit imobiliar sa intrebe la banca care este procedura...
Ultima modificare: Vineri, 20 Septembrie 2019
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare cota teren - obligatie primarie alexandru.paun alexandru.paun Buna ziua, Exista varianta legala ca primaria unui oras sa actioneze pentru preluarea cotei de drum de la proprietarii care nu au cedat inca terenul, sau nu ... (vezi toată discuția)
Donare drum primarie luc1kws luc1kws Locuiesc in orasul P@ntelimon si stau pe o strada pe care toti proprietarii si-au cumparat lotul de casa cu tot cu drum. Mai precis, am cumparat sub forma a 2 ... (vezi toată discuția)
Este posibil un parteneriat public-privat , initiat de un privat? pmcc pmcc Buna ziua. As vrea sa stiu care sunt pasii pentru a initia un parteneriat public privat? detin o suprafata de teren in Baneasa si am interdictie la constructie ... (vezi toată discuția)