Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract

Buna seara. Urmatoarea poveste este cel putin amuzanta, dar as aprecia niste raspunsuri la final.
Am inchiriat o garsoniera prin agentie. S-a cazut la un acord amiabil in ceea ce priveste mutarea unor bagaje inainte de termen, proprietarul spunand ca nu doreste sa trecem si asta in contract. Ulterior, aducea scuze peste scuze pentru care nu mai putea sa onoreze aceasta favoare si a propus rezilierea contractului. Am spus ca vom astepta pana la data contractuala ca sa mutam acele cateva lucruri, insa, cu o zi inainte de termenul de incepere a contractului, l-am sunat ca sa stabilim ora la care sa ajungem la locatie. Dupa cateva apeluri si mesaje pe whatsapp lasate cu "seen", bineinteles ca nu am putut da de el, asa ca am sunat agentul sa vedem daca lui ii raspunde. Am primit un apel de la proprietarul nervos, ca de ce am implicat agentul (mentionez ca, comunicarea cu dansul a fost subreda de la inceput), cerandu-ne un cont bancar pentru a restitui banii, pe motiv ca "l-am sacait prea mult". Bineinteles ca am incercat sa ii explicam situatia si faptul ca era urgent sa stabilim o ora.. ne-a inchis telefonul pe motiv ca suna mai tarziu, ceea ce nu a mai facut iar noi nu am mai insistat "ca sa nu-l mai batem atata la cap". La data contractuala am ajuns in orasul respectiv dar proprietarul nu ne mai raspundea la telefon, dupa cateva ore de asteptat, am sunat din nou agentul si ne-a spus ca proprietarul doreste rezilierea contractului si ca alta solutie nu avem.
S-a reziliat contractul, banii ne-au fost restituiti, insa cand am vrut sa cerem comisionul inapoi de la agentie, s-au pretins anumite scuze. Am zis macar sa ne gaseasca alt loc in favoarea acestui comision, fapt ce nu s-a mai intamplat.
Acum avem discutii cu agentul in ceea ce priveste restituirea banilor.
Mentionez ca ceea ce este dubios este faptul ca, in contract nu aparea numele agentului, agentia sau orice altceva. Nu mai vorbesc despre vreo chitanta. Domnul agent pretinde ca totul a fost legal, "bonul a fost taiat la agentie". Ceea ce as vrea eu sa stiu este:
1. Este legal ceea ce a facut proprietarul?
2. In cazul unei agentii reale, banii s-ar restitui inapoi?
3. Ce demersuri legale as putea face?
Va multumesc. O seara buna si fara escroci va doresc.
contractul este legea părților (deși nu prea mi-e clar dacă ați încheiat un contract scris sau nu, și cu cine).
cu privire la derularea și rezilierea contractului, se aplică regulile înscrise în el, care se completează cu cele din Codul Civil, dacă este cazul.
părțile sunt libere să contracteze, dar și să rezilieze în condițiile înțelegerii (de regulă, cu plata unor despăgubiri, dacă asa sta scris in contract).
rezilierea nu este ilegală; ce vi s-a întâmplat este imoral, dar nu neapărat ilegal.
în măsura în care ați fost prejudiciat și puteți dovedi asta, puteți solicita despăgubiri. în instanță.

cu privire la agenție, eu înțeleg că și-au livrat angajamentul de a vă prezenta imobile, aspect finalizat cu perfectarea unui contract de închiriere.
”Mentionez ca ceea ce este dubios este faptul ca, in contract nu aparea numele agentului, agentia sau orice altceva.” - în contractul de închiriere sau cel de intermediere?
agenția a eliberat bon fiscal dar nu și chitanță?
nu e nevoie de amândouă, pentru că atestă/sunt cam același lucru.

dar e nevoie să fiți mai explicit, dacă vreți răspunsuri clare.
Nu am primit nici bon fiscal, nici chitanta. Singurul contract pe care l-am primit este unul de inchiriere unde erau mentionate detaliile proprietarului.

Geanina DRIAN a scris:

contractul este legea părților (deși nu prea mi-e clar dacă ați încheiat un contract scris sau nu, și cu cine).
cu privire la derularea și rezilierea contractului, se aplică regulile înscrise în el, care se completează cu cele din Codul Civil, dacă este cazul.
părțile sunt libere să contracteze, dar și să rezilieze în condițiile înțelegerii (de regulă, cu plata unor despăgubiri, dacă asa sta scris in contract).
rezilierea nu este ilegală; ce vi s-a întâmplat este imoral, dar nu neapărat ilegal.
în măsura în care ați fost prejudiciat și puteți dovedi asta, puteți solicita despăgubiri. în instanță.

cu privire la agenție, eu înțeleg că și-au livrat angajamentul de a vă prezenta imobile, aspect finalizat cu perfectarea unui contract de închiriere.
”Mentionez ca ceea ce este dubios este faptul ca, in contract nu aparea numele agentului, agentia sau orice altceva.” - în contractul de închiriere sau cel de intermediere?
agenția a eliberat bon fiscal dar nu și chitanță?
nu e nevoie de amândouă, pentru că atestă/sunt cam același lucru.

dar e nevoie să fiți mai explicit, dacă vreți răspunsuri clare.

Alina0308, utilizator