avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pt cresterea copilului

Buna ziua,
Am o prietena care are urmatoarea nelamurire : este angajata cu c.m. pe durata nedeterminata din mai 2009, este insarcinata si urmeaza sa nasca in aprilie 2010.
Din luna februarie 2010 nu mai vrea sa se duca la serviciu si sa intre in medicale.
Beneficiaza de indemnizatie pt cresterea copilului in aceste conditii ?
Mentionez ca inainte de a se angaja aici nu a mai lucrat ~12 luni.
Multumesc .
Cel mai recent răspuns: Kitte , utilizator 23:57, 30 Noiembrie 2009
Beneficiaza perioada concediilor medicale este considerata
Dar ea nu implineste 12 luni de vechime in momentul in care naste si nici nu mai are alta vechime. Beneficiaza ?
Perioada care se va lua in calcul este aprilie 2009 - aprilie 2010 (in sensul, ca va naste in aceasta luna asa cum ati postat).

Daca lucreaza din mai 2009 , nu va benficia de indemnizatia pentru CIC deoarece nu indeplineste conditia prevazuta de lege pentru a beneficia de aceasta indemnizatie , si anume, aceea de a fi realizat in ultimul an, timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Adeverinta pentru indemnizatie are 12 rubrici - 12 luni
Incepe cu luna nasterii copilului si se termina cu cea a 11 anterioara nasterii.

Aprilie - aprilie = 13 luni
Perioada care se ia in considerare este mai 2009 - aprilie 2010.

Singura problema este daca naste in martie si nu are certificat medical care sa ateste ca nasterea a fost prematura!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul indemnizatiei de maternitate Dan Ioana Dan Ioana Buna ziua! Ma numesc Ioana si as dori sa stiu daca in cazul meu voi primi sau nu indemnizatia de maternitate. Eu am contract de munca din data de 1 feb 2009 ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului? simona_12 simona_12 Buna ziua! Doresc sa aflu daca pot beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in urmatoarele conditii: 1. Sunt angajata, pe perioada ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului Onose Lucica Onose Lucica Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un rasp la urm problema: sunt angajata cu C.M pe perioada nedeterminata incepand cu 1 Ianuarie 2009. Am ramasa insarcinata ... (vezi toată discuția)