Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pt cresterea copilului

Buna ziua,
Am o prietena care are urmatoarea nelamurire : este angajata cu c.m. pe durata nedeterminata din mai 2009, este insarcinata si urmeaza sa nasca in aprilie 2010.
Din luna februarie 2010 nu mai vrea sa se duca la serviciu si sa intre in medicale.
Beneficiaza de indemnizatie pt cresterea copilului in aceste conditii ?
Mentionez ca inainte de a se angaja aici nu a mai lucrat ~12 luni.
Multumesc .
Beneficiaza perioada concediilor medicale este considerata
Dar ea nu implineste 12 luni de vechime in momentul in care naste si nici nu mai are alta vechime. Beneficiaza ?
Perioada care se va lua in calcul este aprilie 2009 - aprilie 2010 (in sensul, ca va naste in aceasta luna asa cum ati postat).

Daca lucreaza din mai 2009 , nu va benficia de indemnizatia pentru CIC deoarece nu indeplineste conditia prevazuta de lege pentru a beneficia de aceasta indemnizatie , si anume, aceea de a fi realizat in ultimul an, timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului venituri profesionale supuse impozitului pe venit.
Adeverinta pentru indemnizatie are 12 rubrici - 12 luni
Incepe cu luna nasterii copilului si se termina cu cea a 11 anterioara nasterii.

Aprilie - aprilie = 13 luni
Perioada care se ia in considerare este mai 2009 - aprilie 2010.

Singura problema este daca naste in martie si nu are certificat medical care sa ateste ca nasterea a fost prematura!