Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA expirat-Vinovat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA expirat-Vinovat

Buna Ziua,

Am avut un mic accident, neacordare de prioritate, in care am fost implicat.Din pacate aveam RCA-ul expirat de cateva zile.

Am recunoscut vina, am fost la politie cu persoana careia i-am lovit masina, mi-au fost ridicate placutele si talonul.Am dat amandoi declaratii.

Persoana careia i-am lovit masina, vrea sa apeleze la "fondul de protectie a victimelor strazii".

Am sunat ieri la doamna implicata in accident si mi-a spus ca mecanicul ei este plecat in concediu cateva saptamani si ca asteapta sa vina cineva pentru constatare daune ?! Eu vreau sa platesc reparatia, dar nu vreau sa o lungeasca foarte mult sa ma trezesc si cu cine stie ce cheltuieli in plus.

Intrebarea mea este, cum pot afla costul reparatiei ? Nu vrea sa imi dea numarul de telefon al mecanicului, ea se deplaseaza in continuare cu masina.
Persoana pagubita are dreptul sa se deplaseze in continuare cu masina, daca starea tehnica a acesteia ii permite.
Nu este obligata sa va faciliteze legatura cu mecanicul.
In urma evaluarii daunei de catre FPVS, persoana pagubita isi va repara masina , FPVS va plati despagubirea si se va indrepta impotriva dv pentru recuperarea prejudiciului.
Daca chiar va doriti sa platiti reparatia, va trebui sa o rugati pe doamna pagubita sa va permita acest lucru.
Va multumesc de raspuns.

Cei de la FPVS trimit pe cineva la evaluarea daunei? Voi fi chemat si eu?

Olga Tanasa a scris:

Persoana pagubita are dreptul sa se deplaseze in continuare cu masina, daca starea tehnica a acesteia ii permite.
Nu este obligata sa va faciliteze legatura cu mecanicul.
In urma evaluarii daunei de catre FPVS, persoana pagubita isi va repara masina , FPVS va plati despagubirea si se va indrepta impotriva dv pentru recuperarea prejudiciului.
Daca chiar va doriti sa platiti reparatia, va trebui sa o rugati pe doamna pagubita sa va permita acest lucru.

Constatarea daunei va fi efectuată de un inspector de daune autorizat
Nu, nu veti fi prezent si dv.
alos a scris:

Va multumesc de raspuns.

Cei de la FPVS trimit pe cineva la evaluarea daunei? Voi fi chemat si eu?

Olga Tanasa a scris:

Persoana pagubita are dreptul sa se deplaseze in continuare cu masina, daca starea tehnica a acesteia ii permite.
Nu este obligata sa va faciliteze legatura cu mecanicul.
In urma evaluarii daunei de catre FPVS, persoana pagubita isi va repara masina , FPVS va plati despagubirea si se va indrepta impotriva dv pentru recuperarea prejudiciului.
Daca chiar va doriti sa platiti reparatia, va trebui sa o rugati pe doamna pagubita sa va permita acest lucru.

Cititi instructiunile ce trebuie urmate de cel vatamat [ link extern ] /
Inteleg. In cat tip trebuie facuta constatarea de daune? Cum ma pot apara impotriva unor abuzuri? Am vorbit iar cu ea, sa reparam masina in alta parte unde doreste ca sa nu asteptam atat dupa mecanicul ei si nu doreste...Eu vreau sa platesc paguba cat mai urgent.
alos, utilizator