Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modalitate incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modalitate incetare contract de munca

Buna ziua,

Un salariat vine si lasa demisia (se inregistreza) cu data de incetare a contractului 4 octombrie (respectand preavizul).
Parcursul preavizul lipseste nemotivat 1 zi, timp in care aflam ca a plecat in strainatate, deci nu va mai continua respectarea contratului.
Poate angajatorul sa inceteze contractul cu articolul 81 (7) (renuntarea totala sau partiala la preaviz), fara sa fie nevoie sa mai faca alte demersuri?
Se doreste a se evita procedura de cercetare disciplinara, a carui final deja s-ar cunoaste.

Multumesc
1. In opinia mea, renuntarea totala sau partiala la preaviz trebuie exprimata la data luarii la cunostinta de cererea de demisie a salariatului si nu dupa un anumit numar de zile de preaviz efectuate de salariat.

Consider ca nu este corect d.p.d.v. moral sa se procedeze astfel, chiar daca nu exista text de lege care sa reglementeze o astfel de situatie. Altfel spus, incep sa efectuez preavizul si dupa cateva zile mi se aduce la cunostinta ca se renunta la restul de zile.

2. In cazul demisiei cu preaviz, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz poate genbera doua situatii :
- incetarea c.i.m. prin demisie la expirarea termenului de preaviz , fara a se mai proceda la cercetarea disciplinara;

- desfacerea disciplinara a c.i.m..
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dle Cornel Vasile,

Sunt de acord cu dvs ca, la general vorbind, nu este corect d.p.d.v. moral sa se anunte un salariat in timpul preavizului ca acesta i-a fost "scurtat".

Incercam sa obtin o solutie la situatia de fata. Daca se lasa preavizul sa curga, salariatul inregistreaza nr de absente nemotivate care, cf ROI, presupune demararea procedurii de cercetare disciplinara.

Daca se demareaza procedura de cercetare disciplinara, nu se suspenda preavizul pe perioada cercetarii disciplinare?

Cum poate, in acest caz, societatea sa inceteze CIM-ul la finalul perioadei de preaviz, fara cercetare disciplinara?

Multumesc pentru raspuns.
Potrivit Codului Muncii :
1. Suspendarea c.i.m. pe durata absentelor nemotivate nu este obligatorie.

2. Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

Prin urmare, are dreptul si nu obligatia de a aplica sanctiunile disciplinare .