Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa sot decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa sot decedat

Buna ziua,
am urmatoarea speta: doamna se casatoreste cu un domn divortat, cu doi copii rezultati din casatoria anterioara, cei doi soti locuiesc in garsoniera doamnei cumparata inainte de casatorie, dupa ani domnul moare (nu au copii impreuna).Intrebarea este: trebuie sa faca succesiune dupa sot? copii dansului au dreptul la garsoniera? in decursul anilor, in timp ce erau casatoriti, au mai facut imbunatatiri in garsoniera.
Multumesc
nicoletabugeanu, utilizator
Dacă imobilul este bun propriu a soției, dobândit înainte de căsătorie, copii din altă căsătorie ai soțului decedat nu au ce moșteni.

Se poate face succesiune doar dacă are și el diverse bunuri mobile și imobile. Garsoniera soției nu intră la masa succesorală.
Dapix, utilizator
Multumesc pentru raspuns.Sotul nu a avut nici un bun.Dansa crede ca daca au facut imbunatatiri in timpul casatoriei,ei vor cota din garsoniera.
nicoletabugeanu, utilizator