Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Presedinte asociatie de parinti
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Presedinte asociatie de parinti

Cum poate iesi din asociatia de parinti a gradinitei PRESEDINTELE?
george-neagu, moderator
Depuneti in scris catre comitetul director al asociatiei o instiintare (in dublu exemplar si pe care sa va dea numar de inregistrare) prin care ii anuntat oficial ca de la data de... renuntati la functia detinuta cat si la calitatea de membru al asociatiei.....Tot prin aceasta treceti tot ce predati catre asociatie, adica acte si alte bunuri detinute si veti incheia proces verbal cu cel care va fi desemnat de catre plenul comitetului director sa preia functia interimara de presedinte dintre membrii comitetului director pana la convocarea unei adunari generale de alegeri.
Membrii comitetului director vor anunta si data adunarii generale pe a carei ordine de zi sa se afle si alegerea noului presedinte. Apoi dupa adunarea generala va fi inregistrat la judecatorie procesul verbal al acestei adunari cu noul presedinte si acesta e momentul cand cel ales va intra in functie efectiv. Pana atunci va conduce cel interimar.
La convocarea adunarii generale de alegeri, comitetul director sa verifice mai intai lista cu ce membrii cu drepturi depline mai sunt in asociatie (adica ce parinti mai au copii la acea gradinita) si numai acestia vor fi convocati si ei dau cvorumul adunarii generale.
george-neagu, moderator
IMI SPUSE SE CINEVA CA TREBUIE SA PLATESC O SUMA DE BANI DE 800 LEI SI DE ACEEA MA GANDEAM CA ESTE VREO TAXA CARE TB PLATITA LA REGISTRUL ASOCIATIILOR!?

george-neagu a scris:

Depuneti in scris catre comitetul director al asociatiei o instiintare (in dublu exemplar si pe care sa va dea numar de inregistrare) prin care ii anuntat oficial ca de la data de... renuntati la functia detinuta cat si la calitatea de membru al asociatiei.....Tot prin aceasta treceti tot ce predati catre asociatie, adica acte si alte bunuri detinute si veti incheia proces verbal cu cel care va fi desemnat de catre plenul comitetului director sa preia functia interimara de presedinte dintre membrii comitetului director pana la convocarea unei adunari generale de alegeri.
Membrii comitetului director vor anunta si data adunarii generale pe a carei ordine de zi sa se afle si alegerea noului presedinte. Apoi dupa adunarea generala va fi inregistrat la judecatorie procesul verbal al acestei adunari cu noul presedinte si acesta e momentul cand cel ales va intra in functie efectiv. Pana atunci va conduce cel interimar.
La convocarea adunarii generale de alegeri, comitetul director sa verifice mai intai lista cu ce membrii cu drepturi depline mai sunt in asociatie (adica ce parinti mai au copii la acea gradinita) si numai acestia vor fi convocati si ei dau cvorumul adunarii generale.

Poate se referea la costul ce implica inregistrarea la judecatorie a dosarului cu procesul verbal al acestei adunari cu noul presedinte, de care va scriam si cu alte acte (in registrul asociatiilor si fundatiilor).
Va multumesc!
george-neagu, moderator
inaintand Consiliului Director al asociatiei demisia sa din calitatea de presedinte si notificarea de retragere ca membu din asociatie. Fiind presedinte ar fi normal sa nu ii "lasa balta" asa din senin, ci sa faca demersurile care depind de el pentru organizare se sedinta de Adunare generala ca sa fie aleasa alta persoana pe functia care va deveni vacanta...