Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire in caz de separatie de bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire in caz de separatie de bunuri

Sotul meu cetatean italian doreste incheierea regimului matrimonial de separatie de bunuri. In cazul decesului sau, singurii beneficiari sunt copiii sai din casatoria anterioara sau am si eu dreptul la cota parte?
Depinde ce prevede Codul civil italian, in privinta dreptului la mostenire al sotului supravietuitor.
Va multumesc!