Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Facilitati pentru persoane cu handicap!!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Facilitati pentru persoane cu handicap!!

Salut!Sunt o persoana cu certificat de handicap grad accentuat.Am un loc de munca.Eu nu platesc impozitul pe venit avand acest certificat.As vrea sa stiu care este treaba cu acel CAS si CASS?Sunt scutit si de plata acestora?
Eu nu prea inteleg ce este acel CAS si CASS.
c.a.s = contributia de asigurari sociale (pensie)

c.a.s.s. = contributia de asigurarile sociale de sanatate

Nu sunteti scutit de plata acestora.
OK.Multumesc pentru raspuns!!

netsky a scris:

OK.Multumesc pentru raspuns!!
. bună seara! Mă scuzați, dar pusesem și eu o întrebare dar nu mi-a raspuns nimeni, si daca am vazut postarea, e mai ok sa va intreb. Si eu sunt incadrat in gr de handicap accentuat, si tocmai am facut actele pt angajare, urmand peste cateva zile sa incep serviciul. Managera mea nu stie ce si cum este cu impozitul meu, intr-u cat nu a mai angajat pana acum pers cu handicap. Daca salariul meu brut este 2080 lei, ar trebui sa nu am rețineri, nu? Dar intrebarea era defapt, daca trebuie să depun ceva acte , și unde ar trebui să le depun ptr scutire la plata impoitului? Mulțumesc anticipat!