Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat in Ro
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat in Ro

daca permisul de conducere a fost suspendat in Romania pe o perioada de 30 de zile pot face o declaratie notariala cum ca nu voi conduce pe teritoriul Romaniei pe timpul suapendarii,redobandindu-mi permisul inapoi conducand in alte state UE?
Daca este permis emis de alt stat, puteti face acest lucru .
Si daca permisul este din Romania,nu pot? De exemplu eu lucrez in cehia ca sofer,dar permisul este de Romania?

S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Daca este permis emis de alt stat, puteti face acest lucru .

Din cate stiu daca permisul este suspendat de statul emitent al acestuia nu puteti doar daca este suspendat de alt stat decat cel emitent, atunci puteti sa dati o declaratie pe proprie raspundere ca pe perioada suspendarii dreptului de conducere nu veti conduce pe teritoriul acelui stat.