Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere anulat

Am si eu o intrebare daca am permisul de conducere anulat pot da de permis in alta tara si sa conduc si in romania pe perioada suspendari?
:D

Problema e controversată.
S-a ajuns până la Curtea de Justiție a UE cu o astfel de problemă de către un cetățean german (d-na Mathilde Grosser) care după ce nu a reușit să-și ia permisul de conducere în Germania. a reușit sa-l obțină in Cehia - unde se știe că sunt condiții mult mai „avantajoase”. ;)

Cu toate acestea, CJUE a statuat în cauza Mathilde Grasser vs. Freistaat Bayern din 19 mai 2011 că permisul obținut într-un alt stat UE, fără respectarea strictă a condițiileor de rezidență a persoanei respective pe teritoriul acelui stat, va putea să nu fie recunoscută de statul a cărui resortisant este persoana respectivă.

Deci, în concluzie după părerea mea, vă puteți asuma un risc, dar e pe riscul D-voastră. :)