Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de naștere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de naștere

Buna seara, locuiesc în Italia si am o fetiță de 2 luni,vrem sa facem certificatul de naștere al fetiței dar tatăl fetiței are buletinul expirat.vrem sa mergem in țară ca tatăl sa isi depună actele pentru buletin,dar din cauza serviciului nu avem prea mult timp la dispozitie pentru a sta in țară. Va rog sa imi spuneți cat durează eliberarea buletinului de identitate in Romania ? Si cum e posibil ca sa depunem actele pentru certificatul de naștere al fetiței in acelasi timp? Si in cat timp se eliberează certificatul de naștere al fetiței in România? Ca sa putem aproxima cat timp e necesar sa stam in Romania. E posibil sa facem buletinul tatălui fetiței si certificatul de naștere al fetiței ambele acte in Romania?
Multumesc anticipat.
certificatul copilului trebuie transcris.
puteți face asta și prin mandatar, nu trebuie să fiți prezenți personal.
aceste proceduri pot dura săptămâni întregi.
pentru buletin vă puteți programa și online.
vă puteți interesa la Direcția de evidență a persoanelor de care aparțineți; în unele orașe e mai aglomerat, în altele, nu.