Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tranzactie incheiata la divort_nerespectare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tranzactie incheiata la divort_nerespectare

buna ziua,
in luna iulie s-a pronuntat divortul.
as dori sa va intreb cum sa procedez in cazul in care fostul sot nu respecta o specificatie din tranzactia incheiata la divort (o hartie semnata de ambele parti facuta de avocatul lui in care se specifica faptul ca imi da o parte din bani si depusa la dosar) si anume trebuia pana la data de 1 noiembrie sa ma contacteze sa mai imi dea restul de bani. acest lucru nu s-a intamplat. care este urmatorul pas pentru a obtine si restul banilor? tin sa mentionez ca nu se pune problema ca a uitat.
multumesc mult.

buna ziua!
suma de bani ce rep?
odata cu desfacerea casatoriei s-a pronuntat si partajul?
suma de bani este o sulta?
Problema se pune daca tranzactia a fost sustinuta de ambele parti(oral si scris) in fata judecatorului!Daca da,se impune sa apelati la un executor judecatoresc!
inainte de divort am semnat amandoi aceasta tranzactie care a fost prezentata si la proces. in aceasta se mentiona o suma de bani pe care eu am primit-o, cateva bunuri si o suma de bani (care mai trebuia sa mi-o dea in urma partajului si de care nu dispunea la momentul respectiv) pe care ar fi trebuit s-o primesc pana la 1 noiembrie.
acesta a reprezentat partajul.
pentru a apela la un executor judecatoresc cum procedez? #-o
pentru a apela la un executor judecatoresc um procedez ?

cu tranzactia semnata de amandoi sotii , in fata instantei, va prezentati la un executor judecatoresc. veti plati o taxa , pe care insa o veti recupera de la fostul sot .
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
problema este ca nu stiu cum sa gasesc contactez un executor, unde sa ma duc. se poate si altfel decat prin intermediul unui avocat?