Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate pune proprie pe salariul de asistent personal?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate pune proprie pe salariul de asistent personal?

Bună seara! Sunt mama unei persoane cu handicap grav, in fosta căsnicie, am făcut un credit de nevoi personale împreună cu fostul soț, după divorț nu s-a mai plătit creditul si ni s-au blocat conturile, întrebarea mea este,daca sunt angajată ca asistent personal al fiului meu diagnosticat cu autism si banii luați sunt folosiți pentru terapiile lui ,se poate bloca salariul? De la primărie mi s-a spus că se poate,dar as vrea sa citesc si un sfat de profesionisti. Multumesc Anticipat!
Salariul se poate popri pentru că este al dumneavoastră. Indemnizația de handicap este nepopribilă.

Limitele urmăririi veniturilor bănești sunt reglementate de art. 729 din NCPC.