Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Termen depunere acte Cic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Termen depunere acte Cic

Buna seara, as avea o intrebare. In cazul in care urmeaza sa nasc in luna octombrie,care este termenul de depunere al actelor pt CIC ? Mentionez ca in luna 4-a de sarcina am demisionat din motive medicale. Trebuie sa astept sa treaca acele 42 de zile de concediu prenatal de care nu beneficiez sau pot depune dosarul mai repede?Va multumesc
Daca beneficiati sau nu de concediu de maternitate , avem :

- drepturile reprezentând indemnizația pentru CCC se stabilesc începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.

sau

- drepturile reprezentând indemnizația pentru CCC se stabilesc după cum urmează:a) începând cu data nașterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată, în cazul persoanelor care nu îndeplinesc condițiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate și a indemnizației aferente.