Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I de munca

Buna seara ,am o intrebare Am iesit la pensie in iunie 2012 si am 20 ,4 ani speciala si 8 ani in grupa I,si as dori sa aflu daca anii lucrati in grupa I se impart la 25 ,va rog frumos sa-mi raspundeti pentru ca nu sint in clar ,pe decizia pe care am primit-o recent apar 2 imparteli speciala la 25 si gr I la 35 Multumesc anticipat.
Punctele aferente, plus cele suplimentare grupei I se raportează la stagiul complet de 35 ani, daca anii de grupa I nu sunt asimilați la condiții speciale.
Va multumesc de raspuns dar nu inteleg ce inseamna ,,ani de gr.1 asimilati la grupa speciala,,eu am lucrat din 84 pina in anul 2001 in acelasi loc de munca aceiasi incadrare in siderurgie,si de la 1.04.2001 sa schimbat numele in grupa speciala,deci va rog sani spuneti eu nu benificiez decit de calculul gr.speciale,iarasi de gr.1 nu?Activitatea repet a fost in aceleasi conditi de munca,sa inteleg ca textul de lege,,grupa 1 va deveni gr.speciala de la 1.o4.2001. Nu se refera si la mine. CU MARE RESPECT SI STIMA VA SALUT,SI DACA NU DERANJEZ SI UN RASPUNS,MULTUMESC
Carp Mircea a scris:

Punctele aferente, plus cele suplimentare grupei I se raportează la stagiul complet de 35 ani, daca anii de grupa I nu sunt asimilați la condiții speciale.

Legea 226/2006
Art.2
(2) Sunt asimilate stagiului de cotizare în condiţii speciale perioadele de timp anterioare intrării în vigoare a Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, în care asiguraţii şi-au desfăşurat activitatea, pe durata programului normal de lucru din luna respectivă, în locurile de muncă încadrate conform legislaţiei anterioare în grupa I de muncă şi care, potrivit prezentei legi, sunt încadrate în condiţii speciale.

Legea 19/2000 a intrat in vigoare incepand cu 01/04/2001.

Sau:
-Activitatea trebuie sa se regaseasca in anexa 2, iar unitatea in anexa 3 din legea 263/2010, atat pentru perioada anterioara datei de 01/04/2001 cat si dupa aceasta data.