Forum Discuţii juridice Executare silită Impartirea sumei intre creditori
Discuție deschisă în Executare silită

Impartirea sumei intre creditori

La un venit lunar de 4000 lei, datorii la banci in valoare de 21 000 lei, 6 200 lei, 4 000 lei pentru care mi s-a pus poprire si o chirie lunara la locuinta in valoare de 1000 lei.
Va rog sa imi spuneti daca toate aceste plati, inclusiv chiria, intra la cei 50% retinuti din venit si cum se face impartirea sumei intre creditori.
Va multumesc!
udangiu, utilizator
SE VOR CONEXA DOSARELE DE EXECUTARE SILITA SI VETI AVEA POPRIRE PE SALARIU.
Chiria intra in 50% poprire din venit?
Cat mi se opreste lunar ptr fiecare datorie si din chirie?
Câte 50% din fiecare venit lunar net.
Va multumesc dar nu mi s-a raspuns daca chiria face parte din 50% retinuti luna de luna din venit,
Chiria nu reprezintă venit salarial, și astfel o poate reține 100%. Însă rămâne la aprecierea executorului. Salariile și pensiile nu pot fi poprite mai mult de 50%, potrivit art. 729 din NCPC.

Veniturile din chirii nu sunt specificate în acest articol, care reglementează limitele urmăririi veniturilor bănești.