avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Impartirea sumei intre creditori
Discuție deschisă în Executare silită

Impartirea sumei intre creditori

La un venit lunar de 4000 lei, datorii la banci in valoare de 21 000 lei, 6 200 lei, 4 000 lei pentru care mi s-a pus poprire si o chirie lunara la locuinta in valoare de 1000 lei.
Va rog sa imi spuneti daca toate aceste plati, inclusiv chiria, intra la cei 50% retinuti din venit si cum se face impartirea sumei intre creditori.
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 1 Octombrie 2019
udangiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 08:58, 3 Octombrie 2019
SE VOR CONEXA DOSARELE DE EXECUTARE SILITA SI VETI AVEA POPRIRE PE SALARIU.
Chiria intra in 50% poprire din venit?
Cat mi se opreste lunar ptr fiecare datorie si din chirie?
Câte 50% din fiecare venit lunar net.
Va multumesc dar nu mi s-a raspuns daca chiria face parte din 50% retinuti luna de luna din venit,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiria nu reprezintă venit salarial, și astfel o poate reține 100%. Însă rămâne la aprecierea executorului. Salariile și pensiile nu pot fi poprite mai mult de 50%, potrivit art. 729 din NCPC.

Veniturile din chirii nu sunt specificate în acest articol, care reglementează limitele urmăririi veniturilor bănești.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)
Posibilitate poprire asaofi asaofi Buna ziua, 1.In cazul in care un salariat plateste curent lunar 50% din salariul net ca obligatie de intretinere fixata de instanta ptr cei 3 copii minori, ... (vezi toată discuția)
Doua popriri pe salariu de la doi creditori diferiti. ce se intampla cu cea de-a treia executare? geid geid Buna ziua. Supun atenției următorul caz. Am in prezent doua popriri pe salariu, in total de 50% din salariu, de la doi creditori diferiți. Ce se ... (vezi toată discuția)