Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... obligativitate calificare meserie pentru autorizare ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

obligativitate calificare meserie pentru autorizare interna ssm legea 319/2006?

Art.13 lit. i) din Legea SSM nr. 319/ 2006 prevede ca angajatorii sunt obligati "să ia măsuri pentru autorizarea exercitării meseriilor şi a profesiilor prevăzute de legislaţia specifică".

Activitatile firmei necesita uneori desfrisarea vegetatiei si lucru la inaltime pe schele.
Nu exista persoane angajate cu meseria de "drujbist" sau "schelar".

Intrebare: pentru autorizarea interna conform L319/2006 cele doua persoane trebuie sa fie calificate profesional pentru exercitarea meseriei, sa urmeze un curs autorizat sau autorizarea se face intern de catre o comisie care se pricepe "la toate"?
Exista un temei legal privind calificarea profesionala?

Exista "conceptia" ca in cazul in care este nevoie de un meserias si nu are calificarea necesara, facem o comisie si il "calificam" ce trebuie, drujbist, schelar, legator de sarcini, etc.

Opinia mea este ca persoanele care sunt autorizate intern ssm trebuie sa detina o calificare pentru a fi autorizate intern ssm pentru o anumita meserie dar nu am regasit in legislatie aceasta obligativitate.
cyan, moderator
In organigrama fiecarei firmei sunt trecute meseriile si calificarile necesare pe locuri de munca/ posturi de lucru. Calificarile pentru care este necesar curs de calificare organizat de firme autorizate de catre Ministerul muncii si Ministerul educatiei sunt cele prevazute in COR.
In nominalizarea dvs. de meserii, drujbistul este muncitor calificat in industria de exploatare a lemnului. Pentru activitati sezoniere, daca nu exista post in schema de personal, sa se poata angaja un lucrator calificat, se poate autoriza un lucrator (de preferat care lucreaza cu echipamente tehnice asemantoare - lacatus mecanic, de expl. care lucreaza cu polidisc, ferastrau mecanic, etc.) dupa o instruire si verificare interna. Se intocmesc de catre angajator instructiuni proprii ssm pentru activitatea respectiva, precizandu-se in clar ce poate face si ce nu. Lucratorii instruiti se nominalizeaza prin decizia interna a angajatorului.
Celelelate meserii precizate de dvs. se autorizeaza intern (de regula, din randul lacatusilor mecanici), prin decizia angajatorului in baza prevederilor din Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, art.13 lit.i) Se intocmesc instructiuni proprii, se instruiesc lucratorii si se nominalzeaza prin decizie interna.