Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizare montatori schele
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizare montatori schele

Este obligatorie autorizarea montatorilor de schele? Exista lege sau H.G. care impune aceasta autorizare?
Legea ssm nr. 319/ 2006 art.13 Angajatorii sunt obligati:
-lit.i) să ia măsuri pentru autorizarea exercitării meseriilor şi a profesiilor prevăzute de legislaţia specifică;
Se da decizie scrisa la nivel de firma, in care se nominalizeaza persoanele autorizate de catre angajator sa efectueze montarea schelelor. Se stabilesc prin decizie atributiile persoanelor autorizate, legate de aceasta activitate, plecand de la instructiunile tehnice livrate de catre furnizorul schelei si tinand cont de prevederile Cerintelor minime de securitate si sanatate pentru utilizarea in munca de catre lucratori a echipamentelor de munca, aprobate prin HG nr. 1146/ 30.08.2006.
Se face instruirea persoanelor nominalizate si se da un test scris sistem grila, din bibliografia de studiu. Testul se noteaza si se arhiveaza, fiind prezentat organelor abilitate de control, la cererea acestora.