Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa pentru partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa pentru partaj

Știu că taxa pentru partaj este de 3%din valoarea masei partajabile. Intrebare:suma de 3%se achită de ambii participanți la proces sau numai de unul?
Este de 5% că sigur sunt mai multe petite, vedeți alin 2 al art 5 (OUG 80/2013)!
Se plătește de reclamant iar la final va fi și pârâtul obligat la o parte din taxă (cheltuielile se compensează)!