Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... vicii ascunse apartament
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

vicii ascunse apartament

Buna ziua,

Am cumparat un apartament in 2016, in 2018 am observat o pata de dimensiunea unei monezi pe tavan (apartament la ultimul etaj). Am ignorat-o, dar in timp mi-am dat seama ca se extinde foarte lent. Dezvoltatorul de la care am cumparat spune ca garantia acoperisului e nula pentru ca s-a intervenit ulterior (o firma a instalat echipament de degivrare pe acoperis, garantia devine responsabilitatea lor acum). Firma de degivrare constata ca nu a fost afectata tabla in zona afectata, problema tine cel mai probabil de un viciu ascuns - folie anticondens instalata prost initial, nici o legatura cu interventia ulterioara.

Pot determina dezvoltatorul sa mai respecte garantia in acest punct?

Multumesc
Notificati dezvoltatorul si firma care a montat echipament de degivrare, in scris, cu nr. de inregistrare/ data (se poate trimite prin posta cu confirmare de primire) si solicitati remedierea pana la data de ...., urmand ca dupa aceasta data sa va adresti instantei de judecata pentru a solicita daune materiale si/ sau daune morale de la firma responsabila. Va trebui sa solicitatiinstantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in specializarea ctii. pentru a se stabili cui apartine responsabilitatea.
Multumesc pentru raspuns. Daca as dori sa se ocupe un avocat de ce ati scris mai sus, aveti idee (orientativ) cam cat ar costa?

POPA GHEORGHE a scris:

Notificati dezvoltatorul si firma care a montat echipament de degivrare, in scris, cu nr. de inregistrare/ data (se poate trimite prin posta cu confirmare de primire) si solicitati remedierea pana la data de ...., urmand ca dupa aceasta data sa va adresti instantei de judecata pentru a solicita daune materiale si/ sau daune morale de la firma responsabila. Va trebui sa solicitatiinstantei sa aprobe o expertiza tehnica judiciara in specializarea ctii. pentru a se stabili cui apartine responsabilitatea.

Pretul se stabileste de comun acord prin contractul de prestari servicii incheiat intre parti.