Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie - Permis de sedere temporara expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie - Permis de sedere temporara expirat

Buna ziua,

Sunt cetatean marocan, student in Romania de 5 ani.

Permisul meu de sedere temporara pentru studii a expirat la inceputul lunii, am aplicat pentru prelungire si astept inca raspuns.

Detin un pasaport non-EU valabil, viza de intrare in Romania primita in Septembrie si viza Schengen.

As vrea sa fac o scurta calatorie in Franta zilele ce urmeaza, pot parasi si reveni in tara doar pe baza pasaportului?

As aprecia enorm un raspuns cat mai rapid!

Va multumesc anticipat!
AmineM, utilizator
Permisul de sedere temporara pt studii in Ro nu are nici o legatura cu dreptul de calatorie legal obtinut prin vizele legal obtinute!!!
Puteti calatori in spatiul Schengen cu viza Ro in curs de validitate.
In plus, viza Schengen in curs de validitate va juca un rol de supra-protectie impotriva unor anumite actiuni abuzive posibile din partea unor autoritati ale unor anumite state UE!!!
Imbracati-va calduros, la noi este frig si umed.
Demos,
Multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat si pentru amabilitate!

O seara buna
Si dvs