Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

In urma cu 2 luni a decedat sotul surorii mele..Astazi a primit de la primarie o citatie pentru a se prezenta la un anumit notar pentru dezbaterea mostenirii,fara ca cineva din familie sa ceara acest lucru.Ea nu doreste sa dezbata taxa de mostenire,avand un singur copil totul v-a fi a lui dupa decesul ei..Ce se poate intampla daca ea nu se prezinta pentru dezbatere?Este obligatoriu sa dezbata taxa ?
Va multumesc anticipat !
1. Procedura succesorala se poate deschide si la cererea secretarului primariei.
Acesta emite Anexa 24, o trimite la Camera Notarilor Publici, care o distribuie aleatoriu la unul dintre notarii competenti, care notar este obligat ulterior, sa citeze mostenitorii.
2. Pana la decesul ei, trebuie dezbatuta succesiunea dupa sot. De ce sa aiba copilul de dezbatut 2 succesiuni, pentru ca mama lui nu a facut niste lucruri la timp?
3. Nu se intampla nimic (insa frumos si civilizat este sa se prezinte totusi pentru o discutie).
Dezbaterea succesiunii este un pas la care se va ajunge oricum mai devreme sau mai tarziu. Iar daca se implinesc 2 ani de la deces, va trebui sa achite si un impozit de 1% din valoarea masei succeosrale, deci va costa mai mult.
In momentul de fata, sora dvs si copilul nu au niciun act de proprietate.