Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima salariala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima salariala

Buna ziua!

Cumva primele se iau in calcul la stabilirea indemnzatiei pentru crester copil?
Ordinul nr. 1474/2011

situatie : Sunt considerate venituri din salarii veniturile obținute din al treisprezecelea salariu, stimulentele, primele, prima de vacanță, veniturile obținute în baza unor hotărâri judecătorești și altele asemenea și se iau în considerare la stabilirea veniturilor care se iau în calculul indemnizației pentru creșterea copilului ?

solutie : Veniturile obținute din al treisprezecelea salariu, stimulente, primele, prima de vacanță, veniturile obținute în baza unor hotărâri judecătorești și altele asemenea, încasate în perioada de douăsprezece luni anterior datei nașterii copilului sunt luate în calcul la stabilirea cuantumului indemnizației pentru creșterea copilului, fiind venituri care rezultă din realizarea unor activități supuse impozitului pe venit.