Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli cu reparația acoperisului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli cu reparația acoperisului

Buna ziua. Vreau sa va intreb, eu locuiesc într-un bloc unde nu avem asociație de locatari,Ce pot face sa repar acoperișul eu fiind direct interesat pentru ca locuiesc la etajul 2 (blocul are 2 etaje) iar ceilalți 2 proprietari nu vor sa contribuie?
Daca nu aveti asociatie, aveti 2 variante: una rapida - va faceti reparatia pe banii dvs si actionati in instanta pentru recuperarea cotei parti aferente vecinilor si o varianta lunga - in care intai ii actionati in instanta, asteptati sa se termine procesul, sa stranga respectivii banii si pe urma sa reparati.
Conform disp L nr 196/2018 asociatiile de locatari aveau obligatia legala sa se transforme si sa reinoiasca documentele pentru infiintare asociatie de proprietari
Initial notificati oficial proprietarii cu obligatia participarii si achitarii cotei individuale reparatii parte comuna condominiu -sub sanctiunea obligarii la cheltuieli suplimentare aferente solutionarii in instanta