Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la limita de varsta, persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la limita de varsta, persoana cu handicap

Am gradul accentuat, congenital. Am absolvit o facultate, am lucrat si m-am pensionat la limita de varsta, 58ani si 8 luni, la 1 septembrie 2008. Aveam dreptul sa ma pensionez cu 10 ani mai devreme. Nu am stiut si nici nu ma pensionam. Am aflat ulterior.Ma-am adresat prin mai multe adrese pentru a-mi se recalcula la pensie si acei 10 ani lucrati. Nu am primit nici o explicație tranșanta si nici bani
Am văzut ca s-a reglementat ceva acum recunoscandu_setuturor acest drept.
Cui ma adresez pentru remediere?
De ce acte am nevoie?
De cand ar întra în vigoare?
Se recalculează retroactiv?

Am văzut ca salariații au acum un spor de 10 sau 15 la suta pentru handicap.
Mulțumesc.
Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii, respectiv de casa de pensii sectoriala, in termen de 45 de zile de la data inregistrarii cererii.

Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.Concret, pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

Care sunt actele necesare pentru depunerea dosarului de pensie pentru limita de varsta?

Iata lista actelor necesare in functie de tipul de pensie conform Casei Nationale de Pensii Publice:

1. Pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:

* cerere tip pentru inscrierea la pensie ;
* acte de vechime:

- carnetul de munca (original si copie);

- adeverinte privind vechimea in munca sau vechimea in serviciu realizata, completate potrivit legii;

- adeverinta privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca (original);

- adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original);

* actele de stare civila ale solicitantului:

- BI/CI;

- certificat de nastere si de casatorie (original si copie);

* livretul militar (original si copie);
* diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;
* dovada incetarii calitatii de asigurat in cazul inscrierii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, pentru persoanele care, la data solicitarii, nu mai au calitatea de asigurat (original);
* adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 1 ianuarie 2011 (original);
* dovada echivalarii de catre statul roman a cursurilor desfasurate in cadrul unor institutii de invatamant universitar din strainatate;
* procura speciala, pentru mandatar (original si copie);
* acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, republicat, si/sau al Legii recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din Decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Pensia de invaliditate:

* cerere tip pentru inscrierea la pensia de invaliditate;
* actele mentionate la pensia pentru limita de varsta;
* decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
* adeverinta din care sa rezulte data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca/copia ultimului certificat de concediu medical sau, dupa caz, adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat (original);
* documentele necesare dovedirii accidentului de munca sau bolii profesionale, dupa caz;

3. Pensia de urmas:

* cerere tip pentru inscrierea la pensie de urmas;
* actele mentionate la pensia pentru limita de varsta, pentru cazurile in care sustinatorul decedat nu avea calitatea de pensionar;
* actele de stare civila ale urmasilor si ale reprezentantului legal, dupa caz (original si copie);
* decizia medicala asupra capacitatii de munca, in cazul urmasului invalid (original);
* decizia de pensie/talon de plata a pensiilor, pentru cazurile in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
* adeverinta de studii, in cazul urmasilor copii in varsta de peste 16 ani (original);
* actul doveditor al cauzei decesului, cu exceptia situatiilor in care sustinatorul decedat avea calitatea de pensionar (copie);
* documente necesare pentru decesul cauzat de accident de munca, respectiv boala profesionala.

Daca mai doriti si alte ajutoare/ indrumare/ fundatii- asociatii care sa va ajute, faceti cerere si la DGASPC in sectorul in care locuiti.
Sunt foarte eficienti si rapizi!
Puneti aceleasi acte la dosar, de confirmare a identitatii, de boala, si orice considerati ca va este de folos pentru sublinierea starii in care va aflati.
Daca v-ati pensionat la limita de varsta in 2008 nu mai puteti cere nimic retroactiv.
Dar de acum dacă depun actele din nou, e valabil?