avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data incepere acordare supliment insertie.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data incepere acordare supliment insertie.

Data inceperii activitatii corespunde cu data inceperii acordarii suplimentului de insertie conform hotararii primite de la social,practic plata s_a facut din luna urmatoare,este legal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:30, 4 Octombrie 2019
Este legal, intrucat legea prevede acordarea acestui supliment la momentul intoarcerii in campul muncii.
Si, in general, salariul pe luna curenta il primesti luna viitoare...sau avansul pe 30 si lichidarea pe 15, luna viitoare...
Ce treaba are plata salariului , in acest caz ???
Nu se platesc odata cu drepturile salariale?
Eu asa stiam, scuze daca am gresit
Stimulentul de insertie nu se plateste de catre angajator , ci de AJPIS la data stabilita de aceasta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, de cand se fac plățile la stimulent de inserție ... Marius931 Marius931 Buna ziua, de cand se fac plățile la stimulent de inserție cu suma de 1500 de lei ? Ca am sunat la ajpis și mă tot mint am sunat luna trecută și mi au ... (vezi toată discuția)
Preavizul in perioada platii stimulentului de insertie dan123456 dan123456 buna seara .fratele meau este in perioada platii stimulentului de insertie, deoarece nu vrea sai mareasca salariul vrea sasi bage preavizul.intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Supliment inserție paduflori paduflori Buna seara. Am următoarea situatie: urmeaza sa angajez o persoană care revine în câmpul muncii din concediu se creștere copil. Pentru început, primele 3 ... (vezi toată discuția)