avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chitanta sau bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chitanta sau bon fiscal?

Mi-am facut PFA pentru servicii de curatenie (cod 8121) si am auzit ca imi trebuie casa de marcat. Nu se poate elibera chitanta?
Ultima modificare: Vineri, 4 Octombrie 2019
Alina-Veronica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alina-Veronica , utilizator 00:01, 6 Octombrie 2019
Da, va trebuie doar casa de marcat cu jurnal electronic portabila. O cumparati foarte repede cu factura pe pfa si cheltuiala cu ea cat si cu abonamentul lunar pentru service e deductibila total.
Eu cred ca nu aveti aceasta obligatie si puteti face factura si chitanta, dar ii rog si pe alti colegi sa intervina.

In Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare avem:



Art. 2. Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

[...]

i) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se întâmplă dacă am emis chitanță în loc de bon fiscal? pardalian123 pardalian123 Salutare. Sunt fotograf și am un SRL-D neplătitor de TVA. La sfatul contabilei, am făcut facturi pe persoană fizică și am încasat banii cu ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat la pfa cod caen 8121? Sorin0806 Sorin0806 Buna seara! Am infiintat un PFA in curatenie, cod caen 8121.. Am nevoie de casa de marcat sau pot elibera doar factura si chitanta avand in vedere ca nu lucrez ... (vezi toată discuția)
Achizitionare casa de marcat FitPill FitPill Buna! Am nevoie sa achizitionez o casa de marcat si as dori sa stiu daca cele mai ieftine care sunt pe piata o sa imi fie de ajutor pe viitor sau trebuie sa ... (vezi toată discuția)