Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chitanta sau bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chitanta sau bon fiscal?

Mi-am facut PFA pentru servicii de curatenie (cod 8121) si am auzit ca imi trebuie casa de marcat. Nu se poate elibera chitanta?
Alina-Veronica, utilizator
Da, va trebuie doar casa de marcat cu jurnal electronic portabila. O cumparati foarte repede cu factura pe pfa si cheltuiala cu ea cat si cu abonamentul lunar pentru service e deductibila total.
Eu cred ca nu aveti aceasta obligatie si puteti face factura si chitanta, dar ii rog si pe alti colegi sa intervina.

In Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare avem:

Art. 2. Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

[...]

i) serviciile de instalaţii, reparaţii şi întreţinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

Multumesc!