avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat la PFA cod caen 8121?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat la PFA cod caen 8121?

Buna seara! Am infiintat un PFA in curatenie, cod caen 8121.. Am nevoie de casa de marcat sau pot elibera doar factura si chitanta avand in vedere ca nu lucrez si cu persoane juridice momentan? Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 21 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 01:42, 23 Ianuarie 2024
Daca se incadreaza aici serviciile dvs nu aveti obligatia : OUG 28/1999
"i) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului; "

Daca nu atunci aveti obligatia casei de marcat si eliberarii bonului fiscal catre clienti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate incasa cu chitanta de la persoane fizice pentru servicii curatenie? Yoghi_3891 Yoghi_3891 Buna seara! Sunt administratorul unei firme ce are ca activitate principala comertul online si intentionez sa activez urmatoarele coduri secundare CAEN 8121 ... (vezi toată discuția)
Chitanta sau bon fiscal ? theya_05 theya_05 un PFA care are ca obiect de activitate amenajari interioare trebuie sa emita bon fiscal persoanelor fizice carora le presteaza servicii sau poate emite ... (vezi toată discuția)
Chitanta sau bon fiscal? Alina-Veronica Alina-Veronica Mi-am facut PFA pentru servicii de curatenie (cod 8121) si am auzit ca imi trebuie casa de marcat. Nu se poate elibera chitanta? (vezi toată discuția)