Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... 2 joburi- concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

2 joburi- concediu de risc maternal

Buna ziua! Sunt insarcinata in 13 saptamani si inca de la inceput am întâmpinat probleme cu sarcina, care au presupus acordarea concediului medical și repaus. În curând, medicul de specialitate imi va recomanda concediu de risc maternal pentru jobul de baza.
In octombrie ar trebui sa incep cel de al doilea job, care consta in cursuri pe care le predau; contractul se semnează în fiecare an, plata se face la ora, iar programul este destul de lejer (2-3 zile/ saptamana, a cate aprox. 3 ore). Intrebarea mea este urmatoatea: daca pt jobul unde am funcția de baza si un program fix, de luni pana vineri, mi se acordă concediu de risc maternal, ar fi legal sa profesez, totuși, la celălalt job, daca specificul muncii nu presupune riscuri, avand in vedere programul flexibil/lejer?
Multumesc frumos!
Giovi Ana, utilizator
Medicul de specialitate trebuie sa dea el insusi concediu de risc maternal, nu sa faca recomandare medicala.
Concediul de risc maternal trebuie prezentat la ambele joburi si trebuie avizat de catre medicul specialist de medicina muncii cu care fiecare firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
In alta ordine de idei, credeti ca daca sunteti in concediu de risc maternal este bine si corect pentru sanatatea copilului dvs. sa mergeti totusi la un alt job ?
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc!