Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare numerar de la un client persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare numerar de la un client persoana fizica

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta : Sunt angajata unei clinici private in cursul zilei am incasat prin numerar de la un client persoana fizica 5500 lei si am emis bon fiscal (prestari servici ),Cineva din conducere a spus ca este gresit sa incasez de la o singura persoana peste 5000lei si sa fac o corectie in sensul ca trebuie sa emit alt bon dar cu incasare prin POS .Va rog sa imi spuneti ce este de facut sa remediez problema si daca administratorul poate sa ma sanctioneze pentru greseala facuta ,si totodata va rog imi spuneti care este limita de incasari numerar de la persoane fizice pentru prestari servicii si care este temeiu legal.
Va multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Da. Incasarile in numerar de la un client persoana fizica de peste 5000 lei doar prin contul bancar al firmei.